Nauczyciele SP 7 w Bochni na Job shadowing na Węgrzech

Od 26 lutego do 1 marca 2024 roku nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 7 im. Jana Pawła II w Bochni brały udział w Job shadowing w ramach akredytacji Erasmus+. Celem mobilności była obserwacja pracy nauczycieli z instytucji partnerskiej na Węgrzech (Isaszegi Damjanich János Àltalános Iskola). W projekcie wzięły udział  panie Katarzyna Węglarz i Ewa Szymańska.

Poznawanie organizacji pracy, bezpośredni kontakt z węgierskimi nauczycielami, obserwowanie metod nauczania w praktyce to bezcenna lekcja dla każdego otwartego na nowe i skuteczne rozwiązania dydaktyczne nauczyciela. Językiem wiodącym całej mobilności był język angielski.

Uczestniczki brały udział w  spotkaniach z nauczycielami oraz dyrekcją szkoły, obserwowały wybrane zajęcia lekcyjne. Obserwowały stosowane w czasie lekcji przez węgierskich nauczycieli techniki rozwijające umiejętności i aktywizujące uczniów.

Wizyta w zapraszającej instytucji była wspaniałą okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, wspólnych dyskusji, porównywania obowiązujących w Polsce i na Węgrzech systemów nauczania.

W wolnym czasie uczestniczki poznawał bliższą i dalszą okolicę, wspaniałe zabytki stolicy oraz degustowały tradycyjne potrawy kuchni węgierskiej.

Udział w tego typu mobilnościach jest niezwykle pouczający i rozwijający. Uczymy się przede wszystkim, bazując na doświadczeniu innych, a połączenie tego z własnymi umiejętnościami prowadzi do podwyższenia naszych kwalifikacji.

Z pewnością wszystkie pomysły i metody zostaną wykorzystane w dalszej pracy. Tygodniowy pobyt zaowocował wieloma korzyściami. Można było poznać specyfikę pracy z młodzieżą w innym kraju, a także nawiązać wiele przydatnych kontaktów, które mogą przełożyć się na późniejsze sukcesy w realizacji i organizacji projektów międzynarodowych.