Spotkanie z Marcinem Koziołem

W czwartek, 21 marca, nasza szkoła gościła znanego i cenionego pisarza dla dzieci i młodzieży Marcina Kozioła.

Marcin Kozioł urodził się w 1977 roku. Jest autorem lektury szkolnej – „Skrzynia Władcy Piorunów” i jej dwóch kontynuacji: „Tajemnica przeklętej harfy” (trafiła do „Złotej Dwudziestki”książek dwudziestolecia kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”) oraz „Gwiazda Blachonosego”.
Kiedy miał 16 lat zdobył magiczne stypendium i wyjechał do Szkocji, by uczyć się w Gordonstoun. Jak się okazało, trafił do miejsca, które było pierwowzorem Hogwartu, szkoły Harrego Pottera. Poznał wiele niezwykłych osób. Choć nie potrafi tego robić, tańczył na kameralnym pokazie przed samą Królową Elżbietą II i o mały włos nie wpadł wprost w objęcia Jej Królewskiej Mości, wywołując przerażenie na twarzach agentów specjalnych. Prowadzi rezerwat starych komputerów. Owocem komputerowych zainteresowań jest „Szalona historia komputerów”. Zapalony podróżnik, przez wiele lat dyrektor mediów elektronicznych National Geographic Polska. Zwiedził ponad 60 krajów. Niedawno przejechał konno Kaukaz Mały. Książkowym odbiciem pasji podróżniczej jest nagradzana seria o Wombacie Maksymilianie – (Nagroda Magellana dla najlepszego przewodnika dla dzieci roku), a także przyrodniczo-przygodowa seria o Malince Wombat. Miłość do koni znalazła odzwierciedlenie w książce „Czary w Kopytkowie””, której współautorką jest dziennikarka Katarzyna Dowbor. W ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego napisał książkę „Psyjaciele” (ilustracje Marcin Minor, nagroda główna Komitetu Ochrony Praw Dziecka 2023, Książka Roku 2022 dla starszych dzieci w konkursie Granic). Także inne jego książki – „Puzzle Pitagorasa” i „Wszystko gra” – zdobyły główne nagrody w konkursach Komitetu Ochrony Praw Dziecka (2020, 2022).

W trakcie spotkania Pan Marcin bardzo ciekawie opowiadał
o swoich książkach i urozmaicił swoją gawędę multimedialnymi atrakcjami. Były  filmy o osobach i zwierzętach, które stały się ważną inspiracją przy pisaniu książek i rozwiązywanie zagadek i szyfrów przez uczestniczących
w spotkaniu uczniów klas 5-6, ale przede wszystkim przeprowadzony został niezwykły pokaz bezprzewodowego przepływu energii elektrycznej
z udziałem naszych uczniów. Eksperyment nawiązywał do genialnych projektów i doświadczeń Nikoli Tesli, bohatera „Skrzyni władcy piorunów”. Prezentacja zrobiła olbrzymie wrażenie na publiczności. Po spotkaniu autorskim uczniowie mogli zakupić książki pisarza i zdobyć jego autograf. Warto też podkreślić, że w naszej bibliotece szkolnej znajdują się wszystkie trzy części trylogii Marcina Kozioła “Detektywi na kółkach”, a także inne tytuły min. „Mona Mysia”, „Pogoda dla puchaczy”, „Szalona historia komputerów” oraz „Czary w Kopytkowie”.

Zachęcamy do ich wypożyczania!!!